T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı

GAP Kompozisyon Yarışması Düzenlenecek

BASIN DUYURUSU

 

ÇOCUKLAR Suruç Ovasına Su Geldİğİnde

YaşantıLARINDA Olabİlecek DeĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI

 

Suruç Suya Hazırlık Eylem Planı kapsamında GAP İdaresi ve Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Suruç Ovasına Su Geldiğinde Suruç İlçesinde ve Yaşantınızda Olabilecek Değişiklikler: Düşünceleriniz, Hayalleriniz…” konulu kompozisyon yarışması ödül töreni 23.01.2014 tarihinde saat 14.00’da Suruç Öğretmenevi’nde düzenlenecek.

 

Suruç ilçesindeki 16 ortaokuldan toplam 660 kompozisyonun katıldığı yarışma ile yakında tamamlanacak olan Suruç Sulama Projesi hakkında ortaokul öğrencilerinin düşüncelerini ifade ederek projeyi sahiplenmeleri amaçlandı.

Suruç Suya Hazırlık Eylem Planı faaliyetleri kapsamında düzenlenen yarışmanın Suruç Öğretmenevi’ndeki ödül töreninde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan komisyonun değerlendirmesi sonucunda,birinci Ahmet Can Gümüş dizüstü bilgisayar, ikinci Hacire Deniz tablet bilgisayar, üçüncü Rojin Yüzügülen fotoğraf makinası ile ödüllendirilecek. Ayrıca ön elemeyi geçen ilk elli kompozisyon sahibine GAP TEYAP çantası ile tişört, şapka ve bloknot; en fazla katılım sağlayan ilk üç ilköğretim okuluna futbol, voleybol ve basketbol topu ve birincilik kazanan okula bir projeksiyon cihazı verilecek.

GAP’ın en önemli sulama projelerinden biri olan, yılda 300 milyon TL gelir artışı ve 180 bin kişiye istihdam sağlayacağı öngörülen Suruç Pompaj Sulaması yağışların ekonomik tarımı sınırladığı 94.814 ha alana sulama suyu temin edecek.

Bugüne dek sulama öncesi sulu tarıma hazırlık programı olan Suruç Suya Hazırlık Eylem Planı kapsamında çiftçilere ve köylülere yönelik sulama ve sulama yönetimi konularında birçok bilgilendirme toplantısı düzenlendi; kadınlara yönelik uygulamalı sebze yetiştiriciliği projesi uygulamaya kondu; önder çiftçi eğitimleri kapsamında kamp projesi uygulandı; kapasite geliştirmek amacıyla ilgili kurumlar, işletmeler ve tarım fuarlarına teknik geziler düzenlendi. © 2011 T.C. Kalkınma Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı.
Metunet.