Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
"Kadınların Güçlenmesi Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Topluluklar Arasında Sosyal Uyumun Desteklenmesi" Projesi

GAP Bölgesi’nde kadınları, engellileri ve yaşlıları içeren yeni bir sosyal uyum projesi GAP Bölgesi’nde kadınların güçlenmesi, sosyal uyumun desteklenmesi, engelli ve yaşlılara yönelik sosyal hizmetlerin arttırılması amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP BKİ) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle yeni bir projeye başlandı.

Projeyle; Suriyelileri de kapsayacak şekilde bölgedeki kadınların sosyal ve ekonomik acıdan güçlenmelerinin sağlanması, iki topluluk arasında sosyal uyum ve entegrasyonun temin edilmesi; yaşlı ve engellileri de kapsayacak şekilde sosyal bakım ve destek hizmetlerinin tasarlanması ve pilot uygulama yapılması hedefleniyor. Proje; Gaziantep, Hatay, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa illerinde uygulanacak.

Proje kapsamında Kilis, Mardin, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’da bulunan aktif Sivil Toplum Kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ve yerel idareleri bir araya getiren odak grup toplantısı düzenlendi. Toplantıda; pilot  illerde kadınlar, engelli gençler ve yaşlılar ile ilgili yapılan çalışmalar ve deneyimler paylaşıldı, fırsatlar ve darboğazlar tartışıldı. Toplantı aynı zamanda bu illerde çalışan kurumlar arasında güçlü bir işbirliği ortamı sağladı.

Toplantıda sunulan önerilerden yola çıkarak pilot illerde gerçekleştirilecek faaliyetlere yönelik bir haritalama çalışması yapılacak.

Toplantıya; Kilis Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Danimarka Mülteci Konseyi, HARÜSEM, Şanlıurfa Kızılay Toplum Merkezi, Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kilis Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gaziantep ASAM, Gaziantep KADEM, Hayata Destek Derneği, Şanlıurfa Parmaksız ÇATOM, Şanlıurfa Ahmet Yesevi ÇATOM, Mardin Gül Medrese ÇATOM, Mardin Meydanbaşı ÇATOM, Mardin Ortak Kadınlar İşbirliği Derneği katıldı.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 12 Nisan 2019 - Okunma Sayısı : 135