Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Türkiye, Tüm Renkleri ile Sırbistan’da Tanıtıldı

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” ana temasıyla düzenlenen, “Türkiye Haftası” etkinliklerinin üçüncüsü Sırbistan’da gerçekleştirildi. Belgrad’ın tarihi ve önemli mekânlarında 8-10 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerde Türkiye’nin farklı renkleri, lezzetleri ve sesleri Belgradlı sanatseverlerle buluşturuldu.

Etkinliklerin ilki, Belgrad’ın en önemli tarihî ve turistik mekânlarından biri olan Kalemegdan’da 8 Ekim Salı günü gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in eşi Tamara Vucic’in teşrifleriyle “Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe” fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Sergilenen eserlerle, Göbeklitepe’nin keşfinden günümüze tarihsel yolculuğu Sırbistan halkının ilgisine sunuldu.

Serginin ardından Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Celal Uludağ, “Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe Konferansı”nda Arkeoloji Bölümü öğrencileri ile bir araya geldi. Uludağ, Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesinde verdiği konferansta, Göbeklitepe’nin tarihi geçmişinden, kazı çalışmalarına, kazılarda bulunan anıtların teknik özellikleriyle, insanlık tarihine ışık tutacak teorik bilgileri katılımcılarla paylaştı.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğraflarla Tanıtılıyor

Programlar kapsamında, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden insan ve hayat manzaralarının, Bölgenin zenginliklerinin ve gelişiminin fotoğraflarla ifade edildiği “Dünden Bugüne Fotoğraflarla GAP” Sergisi, 10 Ekim Perşembe günü Milli Galeri’de açıldı.

Açılışta konuklara Dünden Bugüne Fotoğraflarla GAP foto-katalog projesi kapsamında Bölgenin tanıtımına yönelik olarak İngilizce hazırlanan kısa film izletildi. Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisiyle hazırlanan, mekânların 3D çizimleri ve fotoğrafların eski halini barındıran gizli markerlar tablet aracığıyla izletilerek büyük ilgi gördü.

Bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin yansıtıldığı sergi, 25 Ekim tarihine kadar Belgrad Milli Galeri’de gezilebilecek, ayrıca 2019 sonuna kadar Sırbistan’ın pek çok şehrinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 15 Ekim 2019 - Okunma Sayısı : 504