Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
KURUMSAL
5. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması Final Sergisi ve Ödül Töreni Gerçekleştirildi

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi" kapsamında; Harran Üniversitesi, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi iş birliğinde düzenlenen GAP Yeşil İnovasyon Projesi Final Sergisi ve Ödül Töreni, 7-8 Haziran 2022’de Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

 

Yeterli enerjiyi elde etmek kadar bu enerjinin temiz olması, maliyetinin düşük olması ve ekolojiye zarar vermemesi de kaçınılmaz bir zorunluluk. Bu amaçlara erişebilmek, özellikle GAP Bölgesinde var olan doğal potansiyelleri kullanmak ve başta öğrenciler olmak üzere toplumda bu konuya olan ilgiyi artırmak amacıyla, “GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması” düzenlendi. İlki 2016 yılında gerçekleştirilen yarışmanın bu sene beşincisi “Sürdürülebilir Ekoloji ve Çevre” ile “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği” kategorilerinde düzenlendi.

 

Yarışma başvuruları 1 Şubat - 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında alındı. Bu süreçte GAP Bölgesindeki ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ve öğretmenlerine Şanlıurfa STEM ve Bilim Merkezi tarafından, illere yapılan ziyaretlerle Proje Oluşturma ve Yazma, STEM ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları başlıklarında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitimlerle öğrenci ve öğretmenlerin yarışmaya başvurmak için ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri kazanması amaçlandı.

 

Yarışma kapsamında, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerinden  %49,8’i ortaokul, % 37,8’i lise, %12,4’ü ise üniversite öğrencilerine ait olmak üzere toplam 1013 başvuru alındı. Başvuruların ardından tüm illerden gelen çeşitli projeler titizlikle değerlendirildi ve 125 proje finale davet edildi.

 

8 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen ödül töreninde; birinciye bilgisayar, ikinciye tablet, üçüncüye akıllı saat ve dereceye giren öğrencilere; bilimsel ve kültürel aktivitelerin yer aldığı ve önemli merkezlerin ziyaret edildiği yurtiçi bilim kampı hediye edildi.

 
Haber Tarihi : 9 Haziran 2022 - Okunma Sayısı : 784