Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
KURUMSAL
6. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması'nda HACKATHON'a Katılacak Projeler Belli Oldu

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Harran Üniversitesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirilen 6. GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması’nın IDEATHON aşaması 2 Ocak 2024 tarihinde tamamlandı ve HACKATHON aşamasına seçilen projeler açıklandı.

GAP Yeşil İnovasyon Yarışması; genç zekaları, girişimcileri ve çevreye karşı duyarlı gençlerimizi, çevresel sorunlara yönelik çığır açıcı projeler geliştirmeye teşvik ederek sadece bölgesel değil, ulusal ve uluslararası düzeyde de olumlu etkiler yarattı. Bu yıl 6.sı düzenlenen yarışmaya bölgedeki öğrenci ve öğretmenler yoğun ilgi ve katılım gösterdi. 

IDEATHON sürecinde, 9 GAP ilinden ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinden 2.346 başvuru alındı. En yüksek başvuru sayısı Şanlıurfa, Şırnak ve Diyarbakır illerinden geldi. Katılımcılar, çevresel sorunlara yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getiren projelerini sundu.

HACKATHON sürecinde ise yarışmacılar projelerini daha ileriye taşıyacak ve somut prototiplere dönüştürecekler. Uzman mentorların rehberliğinde, takımların teknik becerileri ve yaratıcılıkları ön plana çıkacak. Bu süreçte, takımlara malzeme desteği sağlanacak ve projelerin raporları için bir uzman mentor desteği sunulacak. HACKATHON’un ardından başarılı projeler, Türkiye'nin en büyük teknoloji ve inovasyon festivali olan TEKNOFEST'te sergilenecek. Bu, projelerindaha geniş kitlelere ulaşması ve daha fazla etki yaratması içinbir fırsat olacak.

GAP Yeşil İnovasyon Proje Yarışması, gençlerin bilimsel ve teknolojik yeteneklerini geliştirmelerine imkan tanıyarak, bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefliyor.Yarışma organizasyonu, katılımcılara sadece projelerini geliştirebilecekleri bir alan sağlamakla kalmayıp, mentorluk, eğitim ve ağ oluşturma fırsatları sunarak sürdürülebilir inovasyon ve çevre bilinci konularında gelişimlerine katkıda bulunuyor.

Proje; GAP Bölgesi İl Milli Eğitim Müdürlükleri, EGEBANT, HABITAT, VİVEKA, Mezopotamya Living Lab, Hayata Destek, Le ZEMZEM, Genç Stem Eğitim ve Araştırma Derneği gibi firma ve kuruluşlar tarafından da destekleniyor.

IDEATHON sonuçlarına ve HACKATHON sürecine ilişkin detaylı bilgilere www.gapyesil.org adresinden ulaşmak mümkün.

 
Haber Tarihi : 4 Ocak 2024 - Okunma Sayısı : 386