Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi Tamamlandı

Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kaydedilmesinin 30. yılı münasebetiyle “Adıyaman Kültür Turizmi Zirvesi” gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, beraberinde KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile birlikte Adıyaman’a gelerek, Nemrut Dağı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilişinin 30. yıldönümü anısına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyaman Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Turizm Zirvesi programına katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, 2016 yılında turizmde yaşanan darboğazın Türkiye’nin turizm alt yapısının ve sektörün ne kadar dirençli ve sağlam olduğunu gösterdiğini, yeni strateji ortaya koyulması gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’nin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını vurguladı; ayrıca Bakan Avcı, “1980’lerde rahmetli Turgut Özal tarafından başlatılan turizm kampanyası o günden bu güne deniz, kum, güneş diyerek dünyanın 6. büyük destinasyonu olacak şekilde bu günlere geldik. Sadece deniz, kum, güneş, kıyı turizmiyle Türkiye gerçekten önemli bir yere geldi. Avrupa’da 4’üncüyüz, Dünyada da 6’ıncıyız. Ama Türkiye işte Adıyaman örneğinde de görüldüğü gibi, Gaziantep örneğinde de görüldüğü gibi deniz, kum, güneşten ibaret değildir. Aklınıza gelebilecek bütün turizm türlerinde Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye her tarafıyla olağanüstü bir potansiyele sahip. Biz bugüne kadar deniz, kum, güneşin ötesinde fazla kurcalamamışız” dedi.

Zirvede bir konuşma yapan GAP BKİ bünyesinde yürütülen Tanıtım ve Markalaşma Projesi Koordinatörü Jale Velibeyoğlu, kentteki turizm değerlerinin içselleştirilip, sahiplenilmesi gerekir. Eğer bir kent kendi turizm değerlerine sahip çıkmak istemiyorsa, dışarıdan yapılan müdahaleler etkin olmaz, dedi. Velibeyoğlu ayrıca; GAP olarak hazırlanan “Mezopotamya” markası ve web portali hakkında da kısa bilgiler verdi.

Fotoğraflar

 

 

 
Haber Tarihi : 13 Temmuz 2017 - Okunma Sayısı : 692