Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
KURUMSAL
Cumhuriyetimizin 100. Yılında Dünya Gıda Günü Kapsamında “Tarımın Doğduğu Topraklarda Su” Konuşuldu

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliği ile Dünya Gıda Günü kapsamında düzenlenen ve Cumhuriyetimizin 100. yılında su yönetimi konusunda yenilikçi yaklaşımların ele alındığı “Tarımın Doğduğu Topraklarda Su” etkinliği 26 Ekim 2023 tarihinde Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

GAP İdaresi Başkanı Dr. Hasan MARAL, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül SELIŞIK ve Şanlıurfa Valisi Hasan ŞILDAK’ın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğe, ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılım sağladı.

Suyun kültürel mirasından kesitler ve iyi örneklerinin faydalanıcıları aracılığıyla katılımcılara sunulduğu etkinlik kapsamında, su yönetimi konusunda yenilenebilir enerji kullanımı imkanları, güneş pilli kanalüstü sulama pilot projesi, iklim dostu çözümler gibi yenilikçi yaklaşımlar ele alındı.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan MARAL etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında, suyun etkin ve verimli kullanımının önemini vurgulayarak “GAP Bölge Kalkınma İdaresi olarak sorumlu olduğumuz bölgede sürdürülebilir su yönetimi için son derece önemli projeler yürütüyoruz.Mevcut su altyapımız üzerine verimlilik tasarruf ve sürdürülebilirliğe dayalı yeni bir süreç inşa edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Beslenme Uzmanı, FAO Destekçisi Dilara KOÇAK moderatörlüğünde gerçekleşen GAP Bölgesinde Suyun İzinde: Başarılı Uygulama Örnekleri konulu panelde;

“Daha iyi gıda üretimi için daha iyi su yönetimi - suyun tasarrufunda teknoloji ve inovasyon” konusunda Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet ŞENBAYRAM,  “Kimseyi geride bırakmadan kuraklıkla baş etme - GAP bölgesinde suyun kültürel mirasından kesitler” konusunda Silopi Yer fıstığı Üreticileri Birlik Başkanı Emin SOYSAL, Moringa Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi adına Aysel ESKİCİ ve Sevgi KÜTÜS, “Daha iyi bir çevre için sulamada iklim dostu çözümler – Yenilenebilir enerji suyun hizmetinde” konusunda Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ümran ATAY konuşmacı olarak yer aldılar.

 


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 27 Ekim 2023 - Okunma Sayısı : 600