Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
En Eski Topraklarda En Yeni Teknoloji ile Tarım Yaygınlaşıyor

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Harran Üniversitesi iş birliğiyle uygulanacak olan, “GAPHASSAS ile Dijital Tarım Teknikleri Kullanılarak Kaynak Verimli Sürdürülebilir Üretim” Projesine ilişkin protokol imza töreni, 29 Eylül 2021 tarihinde GAP İdaresi Başkanlığında gerçekleştirildi.

GAP İdaresi ve ilgili kurumlar iş birliği ile 2014 yılından beri yürütülen “GAP Bölgesinde Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamalarının Yaygınlaştırılması (Hassas Tarım)” Projesi kapsamında, yapay zekâ ve akıllı tarım teknolojileri kullanılarak, yüksek verimli ve çevreci üretimi yaygınlaştırmak amacıyla geliştirilen GAPHASSAS (www.gaphassas.com) bölge çiftçilerimizin hizmetine sunuldu.

Proje ile; tarımsal üretimin yönetilebilmesi, izlenebilmesi ve tarım danışmanlarının çiftçi ile iletişimlerinin sağlanabilmesi amacıyla bir bilgi sistem altyapısının oluşturulması ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

Protokol imza töreni sonrası, taraflar arasında iş birliği olanaklarının değerlendirildiği bir istişare toplantısı düzenlendi.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 29 Eylül 2021 - Okunma Sayısı : 287