Tasarım ve Programlama - GAP İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
GAP
GAP Çevre Eğitimi Projesi

Proje kapsamında Adıyaman ve Mardin’de çevre eğitim projeleri yapılmıştır:

 

Adıyaman Çevre Eğitim Projesi (2002)

Başlama-Bitiş Tarihi: 2002

Proje Yürütücüsü ve Ortakları: GAP İdaresi ve Adıyaman Valiliği

Finans Kaynağı: GAP İdaresi ve Adıyaman Valiliği

 

Projenin Amacı

Proje ile Adıyaman’da ilköğretim öğretmenlerine çevre eğitim programları verilerek, özellikle 10-11 yaş grubu öğrencilerinde çevre bilincini geliştirme hedeflenmiştir. Aynı zamanda eğiticilerin eğitilmesi yoluyla toplumun daha geniş bir kesimine ulaşmak ve çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda bir süreklilik yaratmak amaçlanmıştır.

 

Son Durum

Proje, çevre eğitimi konusunda yetkin bir STK olan Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği ile birlikte Adıyaman’da Haziran 2002 içinde gerçekleştirilmiştir. 100 ilkokul öğretmenine çevre ve doğa koruma amaçlı bilgiler içeren kitap ve broşürler dağıtılmış ve bu bilgileri öğrencilerine nasıl en etkin şekilde ileteceklerine dair bilgiler verilmiştir. Uygulamada Adıyaman Valiliği ile de iş birliği yapılmıştır.

 

Mardin Çevre Eğitimi Projesi (2003)

Başlama-Bitiş Tarihi: Ekim 2002-Ağustos 2003

Proje Yürütücüsü ve Ortakları: GAP İdaresi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Mardin Valiliği, Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nusaybin Milli Eğitim Müdürlüğü, Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği

Finans Kaynağı: Hollanda Büyükelçiliği 8.000 Euro

 

Projenin Amacı

Proje ile Mardin’de (Midyat-Nusaybin) ilköğretim öğretmenlerine çevre eğitim programları verilerek, özellikle 10-11 yaş grubu öğrencilerinde çevre bilincini geliştirme hedeflenmiştir. Aynı zamanda eğiticilerin eğitilmesi yoluyla toplumun daha geniş bir kesimine ulaşmak ve çevre bilincinin geliştirilmesi konusunda bir süreklilik yaratmak amaçlanmıştır.

 

Son Durum

WWF Türkiye- Doğal Hayatı Koruma Vakfı ile iş birliği içerisinde, Midyat ve Nusaybin (Mardin) ilçelerinde, 50'şer ilkokul öğretmenine 2002 yılı Aralık ayında bir çevre eğitim seti uygulama eğitimi verilmiştir.

Uygulama eğitimi sırasında, çevre ve doğa koruma amaçlı bilgiler içeren kitap ve broşürler dağıtılmış ve öğretmenlere bu bilgileri öğrencilerine nasıl en etkin şekilde ileteceklerine dair bilgiler verilmiştir. Hollanda Büyükelçiliği'nden sağlanan hibeyle daha geniş kapsamlı eğitim verilmesinde kullanılacak eğitim seti bölgenin özelliklerine göre revize edilmiş ve Proje kapsamında ilk seminer 19-20 Aralık 2002 tarihlerinde Midyat'ta, 23-24 Aralık 2002 tarihlerinde ise Nusaybin'de gerçekleştirilmiştir.

İzleme ve arazi çalışmasının yer alacağı ikinci seminer Nisan 2003'te, yerel idari amirler ile diğer paydaşların katılması planlanan ve bölge için çevre eğitim stratejilerinin tartışılacağı son seminer ise Haziran 2003 tarihinde gerçekleştirilmiş ve bu proje kapsamında 120 ilköğretim öğretmenine çevre bilincini geliştirmeye yönelik eğitim programı tamamlanmış ve katılımcılara sertifikaları verilmiştir.