Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
GAP İdaresi, 24 Afrika Ülkesi Büyükelçisi ve Diplomatını Şanlıurfa’da Ağırladı

GAP İdaresi tarafından düzenlenen “GAP Deneyim Paylaşımı Programı” kapsamında 24 Afrika ülkesinden 32 Büyükelçi, Maslahatgüzar ve Diplomat Şanlıurfa’ya gelerek 3 gün boyunca temaslarda bulundu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından GAP’ta oluşan ekonomik ve sosyal kalkınma deneyiminin Afrika ülkeleri ile paylaşılması amacıyla Afrika ülkeleri büyükelçilerine yönelik “GAP Deneyim Paylaşımı Programı” düzenlendi. 05-07 Nisan tarihlerinde Şanlıurfa’da düzenlenen programa 24 Afrika ülkesi büyükelçisi ve diplomatı katılım sağladı.

Şanlıurfa’da gerçekleştirilen olan program çerçevesinde; Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi Başkanlığı, Atatürk Barajı, Balıklıgöl, Şanlıurfa Müzesi, GAP ÇATOM, Harran Üniversitesi, Göbeklitepe, Harran ve Hilvan ilçeleri, Harran Mülteci kampı gibi bir çok önemli yer ziyaret edildi.

 

30 Yıllık Deneyim Paylaşıldı

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP'ın büyük bir kalkınma projesi olduğunu ve projenin 30 yıllık birikimini paylaşmak amacıyla programı düzenlediklerini belirtti.

Bu kapsamda Afrika'nın 24 ülkesinin büyükelçi ve diplomatlarını Şanlıurfa'da misafir ettiklerini dile getiren Karahocagil, " Bu sene pilot olarak Afrika ve Orta Asya Türkî Cumhuriyetlerinden başlamak istedik. Bugün 24 Afrika ülkesinden büyükelçi, müsteşarımız aramızda. Gerçekten güzel bir topluluk var. Büyükelçi ve diplomatlarımıza GAP'ın büyük, küçük yatırımlarının örneklerini ve oluşturduğumuz birikimi gösterdik. Bunun yanında Şanlıurfa'nın güzelliklerini paylaştık. Programımızın içinde bölgesel kalkınmayı ilgilendiren ziyaretler olduğu gibi tanıtımı ve turizmi ilgilendiren ziyaretler de oldu." dedi. 

Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Ahmet Rıza Demirer ise, “Afrika, Türkiye'nin dış politikasında önemli bir konumdadır, öncelikli bir alandır. Bu önem karşılıklıdır ve Afrika da Türkiye'ye büyük önem vermektedir. Bu projede Afrikalıların kendi tabirleriyle öğrenecekleri çok şey var. Bölgenin kalkınmasında GAP projesi çok önemli yere sahip. Bu projenin alt yapısının nasıl hazırlandığını, imkanlarının topluma nasıl yansıtıldığını anlatmak ve bu birikimi Afrika’ya göstermek, paylaşmak için burada bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye, Afrika’nın Stratejik Partneri

Libya'nın Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdulkadir ise GAP'ın dünyada önemli bir proje olduğunu vurguladı. Böyle önemli bir projenin Türkiye tarafından gerçekleştirilmesinin kendileri için çok önemli olduğuna dikkati çeken Abdulkadir, proje deneyimlerinin kendilerine çok şey katacağını dile getirdi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshıdımba da Türkiye'nin 10 yıldan fazladır Afrika'nın stratejik partneri olduğunu belirtti. Bölgede incelemelerde bulundukları için çok memnun olduklarını aktaran Tshıdımba, "Bu örneklerde, bizim öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu görüyorum." dedi.

Program kapsamında 3 gün boyunca Şanlıurfa’da temaslarda bulunan heyet 7 Nisan’da kentten ayrıldı.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 11 Nisan 2018 - Okunma Sayısı : 546