Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
GAP İdaresi 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu’na Katıldı

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve beraberindeki heyet 10-11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu’na katıldı.

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve beraberindeki heyet 10-11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 4. İstanbul Uluslararası Su Forumu’na (İUSF) katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye Su Enstitüsü tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen İstanbul Uluslararası Su Forumu İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Foruma, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan çok sayıda üst düzey yönetici ve temsilci de katıldı.

4. İUSF’de, “Su ve Barış” ana teması altında mülteciler konusuna odaklanarak, kentsel su yönetimi, yardım eylemleri, hukuki konular ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri tartışıldı. Mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler, 4. İUSF’de mültecilere su ve hıfzıssıhha hizmeti temin etme konusundaki deneyimlerini ve başarı öykülerini paylaştılar.

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil forumun 2. gününde yaptığı konuşmasında, “GAP; toprak, su ve insan kaynaklarını geliştirmeyi hedefleyen bir kalkınma projesidir. İnsan odaklı sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı amaçlıyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. GAP Bölgesi'nde 1milyon 65bin 97 Suriyeli sığınmacıyı ağırlıyoruz. Bu nüfus Türkiye'nin ağırladığı toplam sığınmacı nüfusunun %35,5'idir. Bu kapsamda, Suriye Krizinin GAP Bölgesi'ndeki Etkilerinin Azaltılması Projesi'ni hayata geçirdik. Proje ile; Suriye krizinden etkilenen yerel belediyelere atık yönetimi alanındaki kapasitelerini geliştirme konusunda destek olmaktayız. Bunun yanında, 2bin 182 Suriyeliye 21 farklı meslek dalında eğitimler, 4bin 490 misafirimize ise Türkçe kursları ve temel yaşam becerisi eğitimleri verdik.” dedi.

Başkan Karahocagil ayrıca; Suriye Krizinin GAP Bölgesi'ndeki Etkilerinin Azaltılması Projesi dışında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Suriyeli Kadınların Sosyal ve Ekonomik Hayata Adaptasyonlarının Desteklenmesi, Suriyeli Çocukların ve Gençlerin Güçlendirilmesi, Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin Geçim Kaynaklarının Geliştirilmesi projelerini de hayata geçirdiklerini kaydederek GAP Bölgesi’nde krize yol açabilecek durumları kontrol altına almak ve aksayan hizmetleri daha verimli hale getirebilmek için çok daha özverili şekilde çalışıldığını ifade etti.

Yaklaşık 2500 kişinin katıldığı forumda Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından açılan stant foruma katılan misafirlerin büyük ilgisini topladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da ziyaret ettiği stant iki gün boyunca ziyaretçilerini ağırladı.

Fotoğraflar
   

 
Haber Tarihi : 16 Mayıs 2017 - Okunma Sayısı : 723