Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
GAP İdaresi Desteğiyle Harran Üniversitesi'nde kurulan Akrep Venom Merkezinde Açık Alan Bahçesi Yapıldı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Harran Üniversitesi bünyesinde kurulan Akrep Venom Merkezi içerisinde, akreplerin doğal hayata adaptasyonlarına yönelik özel bir bahçe yapıldı. Anaç akreplerin doğumunu sağlayarak; akreplerin doğal ortamda üretilip çoğaltılmasının amaçlandığı bahçe sayesinde, doğadan akrep toplamanın önüne geçilecek ve akrep popülasyonları korunmuş olacak.

Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde bulunan Akrep Venom Merkezinde gerçekleşen programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri ÇELİK, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nusret MUTLU, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürü Hasan KILIÇ, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Tahir GÜLLÜOĞLU, Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Zübeyir ZORLU, akademisyenler ve GAP İdaresinden uzmanlar katılım sağladı.

Harran Üniversitesi’nin bilimsel amaçlı olarak kurduğu Akrep Venom Merkezinde, ülkemizde özellikle Şanlıurfa ve çevre illerinde zehirli akreplerin tespiti, popülasyon durumları, popülasyon dinamizmlerinin belirlenmesi, laboratuarda üretilmesi, zehir sağımı, beslenme ve zehir kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi konusunda önemli çalışmalar yapılacak. Ayrıca akrep sokmaları sonucu, hastanelere gidenlerin tedavileri ve korunmalarına yönelik stratejiler belirlenecek ve akreplerin teknik özellikleri, akreplerde moleküler ve genetik çalışmalar, potansiyel venomların hedefe yönelik ve kontrollü salınımı için nanoparçacık temelli yaklaşımların geliştirilmesi, radyoaktivite ve akrep sokması tedavisi ve korunma stratejileri belirlenecek.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 30 Temmuz 2021 - Okunma Sayısı : 287