Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
GAP İdaresi, İlgili Sivil Toplum Kuruluşları ve Çırçır İşletmeleri Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen “İyi Pamuk Projesi” kapsamında, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Şanlıurfa Ticaret Borsası, Şanlıurfa Ziraat Odası ve İyi Pamuk (Better Cotton ) sistemine kayıtlı 16 sözleşmeli çırçır fabrikası temsilcisinin katılımıyla, 13 Eylül 2021 Pazartesi günü, saat:11.00’de koordinasyon ve iş birliği toplantısı ile protokol imza töreni gerçekleştirildi.

 

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın(UNDP) teknik desteği ve ilgili kurumların iş birliğinde yürütülen “GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliği Projesi” kapsamında GAP Bölgesi için belirlenen ve rekabet üstünlüğü olan 7 stratejik tarımsal üründen birisi de Pamuk. Bu kapsamda, GAP Bölgesi’nde üretilen pamuğun dünyaca bilinen İyi Pamuk (Better Cotton) standartları çerçevesinde yetiştirilmesi, çevre üzerindeki baskının azaltılması ve çiftçilerin refah seviyesinin iyileştirilmesi hedefiyle “İyi Pamuk Projesi” hayata geçirildi.

13 Eylül 2021 tarihinde Şanlıurfa’da, ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ve Çırçır İşletmeleri ile imzalanan iş birliği sözleşmesi ile; GAP Bölgesi’nde pamuk üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması, pamuğun kalite ve kantitesinin yükseltilmesi, değer zincirinin sürdürülebilir kılınması, çevresel zararın en aza indirgenip insan sağlığının ve doğanın korunması ile Bölgemiz ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

 “İYİ PAMUK PROJESİ” kapsamında Şanlıurfa İlinde İyi Pamuk(BC) sistemine kayıtlı 16 adet çırçır işletmesi bulunuyor. Bu işletmelerdeki kayıtlı pamuk üreticilerinin; İyi Pamuk (BC) kriterlerine uyularak daha sağlıklı ürün yetiştirmesi için;

 

  • Ürün koruma uygulamalarının etkilerini en aza indirgemek,
  • Suyu verimli kullanan ve suyun bulunabilirliğine dikkat etmek,
  • Toprak sağlığına önem vermek,
  • Doğal yaşam alanlarını ve çevreyi korumak,
  • Lif kalitesine özen göstermek ve korumak,
  • İnsana yakışır iş standartlarını uygulamak,
  • Etkili bir yönetim sistemi yürütmek

olarak belirlenen 7 ana kritere uyularak üretim yapması hedefleniyor.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 13 Eylül 2021 - Okunma Sayısı : 406