Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
KURUMSAL
GAP İdaresinden Mardin’de Yerel Üretimin ve İstihdamın Artırılmasına Destek

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Mardin’de 3.7 Milyon TL bütçe ile desteklenen “Mardin Kırsalda Üretim ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi’’ ve 1.5 Milyon TL bütçe ile desteklenen “Tiftik Keçisi ve Kıl Keçisi Kılından, Kirman ve Dokuma Tezgâhında Yöresel Ürünlerin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması’’ projeleri kapsamında üreticilere makine ve ekipman dağıtımı; 28 Nisan 2023 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde gerçekleştirildi.

Midyat’ta düzenlenen dağıtım törenine ilgili kurum/kuruluşlar ve üreticiler katılım sağladı.

GAP İdaresinin %50 finansman desteğiyle hayata geçirilen “Mardin Kırsalda Üretim ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi” projesinin etki alanı, yerelden gelen talepler ve projenin önemi göz önünde bulundurularak Mardin Büyükşehir Belediyesinin de katkısıyla 20.5 Milyon TL ye çıkartıldı. Proje kapsamında 400 bal üreticisine; 8.000 arılı kovan, 4.000 boş kovan ve 400 arıcılık eldiveni (arıcı maskesi, arıcı körüğü, el demiri ve eldiven) dağıtımı gerçekleştirildi.

Söz konusu törende; Mardin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulanan “Tiftik Keçisi ve Kıl Keçisi Kılından, Kirman ve Dokuma Tezgâhında Yöresel Ürünlerin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında 100 kadın üreticiye; elektrikli kırım makinesi, iç dış parazit ilaçları, dış parazitler için banyo ilacı ve tüylerin kalitesini artırmak için mineralli yalama taşları dağıtımı da yapıldı. 

GAP İdaresi tarafından destek sağlanan projelerle yerel üretime katkı sunulması ile genç nüfusun ve kadınların kırsalda istihdam olanaklarının artırılması hedefleniyor.

 

 
Haber Tarihi : 30 Nisan 2023 - Okunma Sayısı : 379