Tasarım ve Programlama - GAP İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

GAP
Geçim Kaynakları Ve İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Geliştirilmesi Projesi

GEÇİCİ KORUMA ALTINDAKİ SURİYELİLER VE EV SAHİBİ TOPLULUKLAR İÇİN GEÇİM KAYNAKLARI VE İNSANA YAKIŞIR  İŞ FIRSATLARININ GELİŞTİRİLMESİ VE  TÜRKİYE’DE  SURİYELİ AKININA ILO’NUN YANITI PROJESİ

Projenin amacı Suriyelilerin ve ev sahibi toplulukların istihdam edilebilirliklerinin artırılması için çalışma hayatındaki temel prensipler ve haklar çerçevesinde Türkçe dil kursları, mesleki eğitim, beceri geliştirme, girişimcilik faaliyetleri yürütmek ve yerel ekonomik kalkınmayı desteklemektir. Proje kapsamında Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te faaliyet gösteren ÇATOM ve Gençlik ve Kültür Evleri’nde mesleki eğitim, Türkçe dil kursları, temel beceri geliştirme faaliyetleri ve girişimcilik eğitimleri gerçekleştirilecektir.

Gerçekleşen Önemli Faaliyetler:

  • GAP İdaresi Başkanlığı ve ILO arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.
  • Proje kapsamında Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis’te faaliyet gösteren ÇATOM’lar ve Gençlik Evlerinde açılacak Türkçe Kursları ve Mesleki eğitim Kurslarının planlaması yapılmıştır.
  • Şanlıurfa Parmaksız ÇATOM’da Türkçe Dil Kursu, Ahmet Yesevi ÇATOM’da 2 adet Türkçe Dil Kursu, Kuaförlük Kursu ve Hasta Kayıt Kabul Kursu, Kilis İslambey ÇATOM’da Ev Yemekleri Kursu, Hasta Kayıt Kabul Kursu ve Türkçe Kursu, Kilis Ekrem Çetin ÇATOM’da Türkçe ve Kuaförlük kursu açılmıştır.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müsteşarı ve ILO Genel Direktörü Şanlıurfa ÇATOM’ları ziyaret etmiş ve Proje kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almıştır.
  • GAP İdaresi Başkanlığı, “Dünya İnsani Zirvesi” kapsamında ILO tarafından düzenlenen “İnsana Yakışır İş” ilkesi konulu panele konuşmacı olarak katılım sağlamıştır.