Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
"Kadınlar ve Renkler" Temalı Atölye Çalışması Düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 08-09 Mart tarihlerinde Kadınlar ve Renkler Atölye Çalışması gerçekleştirildi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü GAP Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi projeleri çerçevesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 08-09 Mart tarihlerinde Kadınlar ve Renkler Atölye Çalışması gerçekleştirildi.

Suriye’deki iç savaştan en olumsuz etkilenen toplum kesimleri arasında kadınlar ön planda yer almaktadır. İç savaşın olumsuz etkileri ve ev sahibi ülke Türkiye’ye uyum sürecinde yaşanan zorlukların yaşattığı travmanın azaltılmasına yönelik faaliyetlerin toplumsal uyum sürecini kolaylaştırması beklenmektedir.

Bu faaliyetler doğrultusunda hayata geçirilen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü, Kuveyt Hükümeti’nin desteklediği Suriyeli Kadınların Sosyal ve Ekonomik Hayata Adaptasyonu ve Japon Hükümeti’nin desteklediği GAP Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi projeleri çerçevesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 08-09 Mart tarihlerinde Kadınlar ve Renkler Atölye Çalışması gerçekleştirildi.

Atölye çalışmasına; Şanlıurfa Harran Konteynır Kent’te kalan Suriyeli kadınlar başta olmak üzere tesislerde görev yapan yönetici ve usta öğreticiler ile Şanlıurfa Parmaksız ve Ahmet Yesevi ÇATOM’ların yönetici, eğitimci ve yararlanıcıları katıldı.

Etkinlik sürecinde Suriyeli  kadınlar başta olmak üzere katılımcılara ürettikleri ürün (resim ve dikiş) üzerinden kendilerini ifade etmeleri sağlandı. İnteraktif eğitim teknikleriyle yürütülen çalışmada aynı zamanda grup ve kişi bazında katılımcıların ilgi ve ihtiyaçları konusunda bilgi derlendi. Böylece; bu önemli sosyal soruna ilişkin birinci elden somut veriler elde edilerek psikolojik olarak Suriyeli kadınları hedefe alarak da empati iletişim ve dayanışmanın geliştirilmesine katkı sağlandı.

Fotoğraflar

 
Haber Tarihi : 10 Mart 2017 - Okunma Sayısı : 621