Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
KURUMSAL
Mardin Uluslararası Bulgur Festivali

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen, Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yürütülen “Kadim Mardin Yemekleri Sahne Alıyor (Artık Sıra Bizde)" Projesi kapsamında düzenlenen, Mardin Uluslararası Bulgur Festivali 3-5 Kasım 2022 tarihlerinde Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Mardin Uluslararası Bulgur Festivaline GAP Bölge Kalkınma İdaresinin yanı sıra Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü; Türkiye, İran, Tunus, Lübnan, Ürdün ve Singapur'dan akademisyen ve şefler, çeşitli kamu/sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Üniversite kampüsünde gerçekleştirilen festivalde, yaratıcı bulgur yemekleri ile yöresel bulgur yemekleri kategorilerinde yarışma düzenlendi. Panel ve söyleşilerle devam eden etkinlik, Mardin mutfağına ait yöresel yemeklerin yapıldığı atölye çalışmaları ile sona erdi.

Çoğu unutulmaya yüz tutmuş, bir kısmı sadece kitaplarda kalan yöreye özgü geleneksel yemeklerin, Mardin ve önemli turizm merkezi olan ilçelerinin profesyonel mutfağına girmesini sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik ile gastronomi turizminin geliştirilmesi, yerel mutfağın tanınırlığının artırılması ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlanması hedefleniyor.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 7 Kasım 2022 - Okunma Sayısı : 583