Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Mesleki Eğitimlerini Tamamlayan Türk ve Suriyeli Kursiyerlere Sertifikaları Verildi

GAP BKİ ve UNDP tarafından uygulanan ve Japon Hükümeti tarafından finanse edilen proje, Güneydoğu Anadolu’da Sosyal İstikrarı Güçlendirme Projesi’nin “İstihdam ve Geçim Kaynakları Fırsatları” bileşeni kapsamında gerçekleştiriliyor. Proje dahilinde 37 farklı dalda mesleki eğitimlerini tamamlayan 822 Suriyeli ve 228 Türk vatandaşına sertifikaları teslim edildi.

Hizmet, sanayi ve tarım sektörlerindeki kurslarını tamamlayan Suriyelilerin ve ev sahibi topluluk üyelerinin başarılarının takdir edildiği mesleki eğitim sertifikasyon töreni GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNDP tarafından 26 Mayıs'ta Şanlıurfa'da düzenlendi. Mesleki eğitimler programı, GAP BKİ ve UNDP tarafından uygulanan ve Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen Güneydoğu Anadolu’da Sosyal İstikrarı Güçlendirme Projesi’nin “İstihdam ve Geçim Kaynakları Fırsatları” bileşeni kapsamında gerçekleştiriliyor.     

Sertifikasyon törenine Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova Sollorano ve Japonya Büyükelçiliği Ortaelçisi Koichiro Nakamura katıldı. Proje kapsamında muhasebe/veri işleme, elektrik tesisatçılığı, güneş enerji sistemlerinin montajı, gıda ürünleri işleme, meyve ve sebze yetiştiriciliği gibi 37 farklı dalda mesleki eğitimlerini tamamlayan 822 Suriyeli ve 228 Türk vatandaşına sertifikaları teslim edildi. Mesleki eğitim kurslarının yanı sıra proje çerçevesinde, 750 Suriyeli temel yaşam eğitimlerini tamamlarken, 750 Suriyeli de Türkçe dil kurslarına katıldı.  

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil törende yaptığı açılış konuşmasında, GAP İdaresi’nin Bölge’de gerçekleştirdiği ve koordine ettiği onlarca proje arasında önemli bir yere sahip olan bu proje ile Suriyeli misafirlerimiz ve yöre insanımız arasındaki sosyal uyumun daha da kuvvetleneceği kanaatindeyiz. Başta proje finansörü Japon Hükümeti olmak üzere tüm proje paydaşlarımıza verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum, dedi. Bu tür projelerin hız kesmeden devam edeceğine de değinen Karahocagil, “Coğrafi konumu dolayısıyla Suriye krizinden en çok etkilenen bölgelerden biriyiz. Bu kapsamda, bu ve benzeri projelere destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Özel sektörün ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek için, mesleki eğitimlerin tespiti ve içeriği, Harran Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi (HARÜSEM), Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ŞESOB) ve ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAPTAEM) ile işbirliği içerisinde, 2016 yılında organize edilen çok paydaşlı sonuçlarına dayanarak belirlendi. Ayrıca istihdam fırsatları ve mesleki eğitim alanlarının belirlenmesinde mevcut iş gücü piyasası bilgileri, bölgesel kalkınma planları ve UNDP'nin işgücü katılım raporu üzerinde yapılan değerlendirmeler de dikkate alındı.  

Proje, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sosyal istikrarın güçlendirilmesine katkı yapmayı amaçlayan iki bileşenden oluşuyor.  “İstihdam Edilebilirlik ve Geçim Kaynakları” bileşeni yerel tarım sektörünün, imalat sektörünün ve hizmet sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki eğitim ve yetkinlik geliştirme programları aracılığıyla, Suriyeli halkın ve ev sahibi topluluk üyelerinin istihdam edilebilirliğine katkı yapmayı amaçlıyor. Ayrıca, geçim kaynağı fırsatlarının çeşitlendirilmesi ve arttırılması için yerel değer zincirleri ile yerel üretim altyapılarının iyileştirilmesine de yanıt sunuyor.   

Tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin her birini içermesi ve çok paydaşlı yaklaşımıyla Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa'da bu kapsamda sunulan eğitim ve yetkinlik geliştirme programları, aynı zamanda Türkçe dil ve yaşam becerileri kursları ile destekleniyor.

Yıl boyunca devam edecek eğitimler kapsamında 1375 Suriyeli ve 375 Türk vatandaşı sanayi, hizmet ve tarım sektöründeki 75 mesleki eğitim kursundan yararlanacak. Proje ayrıca eğitim katılımcıları ve ulusal yönetmeliklere paralel olarak, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gibi uzman yerel ve ulusal kurumlarla işbirliği içerisinde, iş arama, danışmanlık, eşleştirme ve yerleştirme hizmetleri konusunda da destek sağlayacak.     

Bilgi notu:

Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen “Güneydoğu Anadolu’da Sosyal Stabiliteyi Güçlendirme Projesi” UNDP ve GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi tarafından Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay illerinde uygulanmaktadır. Projenin toplam genel bütçesi 10.1 milyon Amerikan Doları olup, projenin Mart 2018’de tamamlanması beklenmektedir. Projenin diğer bileşeni ise yerel yönetimler ve belediyelere sosyal altyapı desteği sunarak, sosyal altyapının güçlendirilmesi ve kentsel yatırımların planlanmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.

Fotoğraflar

 
Haber Tarihi : 26 Mayıs 2017 - Okunma Sayısı : 848