Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, GAP İdaresince Adıyaman'da Desteklenecek Projelerin Protokol İmza Törenine Katıldı

GAP İdaresi tarafından, Adıyaman'da uygulanacak olan 9 projeye 48 Milyon TL destek sağlanacak

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Adıyaman Valiliği iş birliği ile 2022 yılında uygulamaya konulacak olan toplam 9 projenin protokol imza töreni, 23 Eylül 2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK'ın katılımlarıyla Adıyaman‘da gerçekleştirildi.

GAP İdaresi tarafından; Tarımsal Eğitim ve Yayım, Tarımsal Altyapının Geliştirilmesi, Entegre Kırsal Kalkınma, Küçük Ölçekli Sulamalı İşleri Projesi ve Sosyal Altyapının Geliştirilmesi Ana Programları kapsamında 48 Milyon TL. destek sağlanacak.

Projelerin hayata geçirilmesi ile 10.000 dekar alanın sulanması ve 1300 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor

 “Uzman Ellerle İşimiz Badem, Gücümüz Arı”, “Modern Sulamanın Yaygınlaştırılması”, “Besni İlçesi Kızılin Köyü Mağara İskele Projesi”, “Adıyaman’da Eski Sulama Tesislerinin Kapalı Sisteme Dönüştürülmesi”,  “Gölbaşı Meyve Kurutma, Paketleme ve Tarımsal Depolama Tesisi 2. Etap”, “Kırsalda Üretim ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi”, “GAP İlleri Sera ile Üretiyor” ve “GES ile Sürdürülebilir Sulama” projelerinin hayata geçirilmesiyle; 10.000 dekar alanın sulanması, yaklaşık 1300 kişinin istihdam edilmesi, örnek badem bahçeleri oluşturulması, organik arıcılığın geliştirilmesi ve üretimden kırsal turizme kadar pek çok alanda önemli katkılar sunulması hedefleniyor.

GAP İdaresinden sosyal altyapının geliştirilmesine destek

Sosyal altyapının geliştirilmesi programı kapsamında uygulanacak “Adıyaman Yaşayan Kütüphane” Projesi ile de yılda 3000 çocuk ve gence ulaşılması amaçlanıyor.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 23 Eylül 2022 - Okunma Sayısı : 374