Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Silopi’de Yer Fıstığının Markalaşma Serüveni Başlıyor

“Alternatif Yer Fıstığı Yetiştiriciliği Eğitim Yayımı ve Yaygınlaştırılması” Projesi Hasat Şenliği Silopi’de Gerçekleştirildi.

Yer Fıstığı Hasat Şenliği; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Şırnak Valiliği, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü, Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Silopi Kaymakamlığı, Silopi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve çiftçi örgütlerinin katılımları ile 5 Ekim 2021 Salı günü Silopi’de gerçekleştirildi.

GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında desteklenen ve koordinasyonu Silopi Kaymakamlığı tarafından sağlanan proje; İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Silopi Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Proje kapsamında; 5 çiftçiye toplam 150 dekar alanda demonstrasyon kurularak Yer Fıstığı Yetiştiriciliği, Yer Fıstığı İşleme Yöntemleri, Ürün Pazarlama ve Markalaşma, Tarımsal Kümelenme ve Grup Oluşturma, Tarımsal Hibe, Teşvik ve Destekleme olmak üzere 5 farklı konuda eğitim ve 25 kişilik katılımcı gruba yönelik 4 günlük Adana-Osmaniye teknik gezisi düzenlendi.

Türkiye'de ilk ''Yer Fıstığı Üreticileri Birliği”nin Silopi’de kurulmasıyla birlikte ilçede yer fıstığı yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, ürün işleme tesislerinin oluşturulması, markalaşma ve pazarlama konularında faaliyetlerin geliştirilmesi hedefleniyor.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 6 Ekim 2021 - Okunma Sayısı : 312