Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Sosyal Uyum Programı

“GAP Merkezlerinde Suriyeli ve Türk Ergen ve Gençler için Sosyal Uyum Fırsatlarına ve Psikososyal Destek Hizmetlerine Erişimin Desteklenmesi Projesi” alt bileşenlerinden “Sosyal Uyum Programı” Kapsamında Sosyal Uyum Deneyim Paylaşımı ve Koordinasyon Mekanizması’nın Kurulması için Buluşuluyor…

Türkiye’de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Suriyeli nüfusunun yoğunluğu; eğitim, sağlık gibi temel hizmetler, kentsel alt yapı, yerel işgücü piyasası, belediye hizmetleri ve diğer kamusal hizmetler üzerinde baskı oluşturmuştur. Türk vatandaşları ve Suriyeli vatandaşların bahse konu hizmetlerden yeterli düzeyde faydalanması, Türk ve Suriyelilerin uyum içinde yaşayacakları ortamın oluşturulması ve Suriyeli çocukların Türkiye’deki eğitim sistemine adapte olmasına yönelik projeler geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

 

Bu gerekçeler temelinde GAP İdaresi Başkanlığı ve UNICEF işbirliğiyle“GAP Merkezlerinde Suriyeli ve Türk Ergen ve Gençler için Sosyal Uyum Fırsatlarına ve Psikososyal Destek Hizmetlerine Erişimin Desteklenmesi Projesi” hazırlamıştır. Pilot uygulaması 2016 yılında yapılan Proje kapsamında 2016 yılından bu yana “Sosyal Uyum Eğitimleri” ve “Sosyal Uyum Faaliyetleri” yoluyla 154.226 kişiye ulaşılmıştır.

 

08-10 Nisan 2019 tarihleri arasında Gaziantep Novotel’de saat 09.30’da başlayacak toplantıda; kamu kurum kuruluşları, yerel idareler, sivil toplum kuruluşları ve uluslar arası kuruluşların “Sosyal Uyum Çalışmaları” alanında tecrübeleri paylaşılacak, yeni işbirlikleri ve olası proje önerileri görüşülecektir.

 

Bu amaçların yanı sıra, söz konusu toplantıya, Sosyal Uyum faaliyetlerinin faydalanıcısı olan gençlerin katılımıyla “Sosyal Uyum Konuşmaları” yapılacak ve “Sosyal Uyum Bölge Koordinasyon Model”i geliştirilecektir.
Haber Tarihi : 9 Nisan 2019 - Okunma Sayısı : 162