Tasarım ve Programlama - GAP İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Ercan YİĞİT

Tasarım ve Programlama - Bilgi İşlem Koordinatörlüğü Ercan YİĞİT

Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Sözleşmeli Kilis Keçisi Damızlık İşletmeleri Kurulması Projesi

SÖZLEŞMELİ KİLİS KEÇİSİ DAMIZLIK İŞLETMELERİ KURULMASI PROJESİ

Gerekçe:Yerli gen kaynaklarından olan Kilis keçisinin popilasyonu her geçen yıl düşmektedir.

Amaç:Kilis İli’ndeki hayvan popülasyonunun iyileştirmekiçin Kilis merkez ve köylerinden temin edilecek damızlık Kilis keçilerinin küçük işletmelere dağıtılması yerine, ileride damızlık keçi yetiştiricileri birliğinin temelini oluşturmak, tekniğine uygun damızlık üretimi yapmak büyük kapasiteli az sayıda işletmelerin kurulması ve özel sözleşmeler yapılarak öncelikle Bölgenin üstün vasıflı hayvan ihtiyacını karşılamak.

Hedef: Nihai hedef Kilis Keçisi popilasyonunu artırmak ve modern işletmelerin kurulmasını sağlamaktır. Aynı zamanda; geçimini küçükbaş hayvancılıkla sağlayan halkın küçükbaş hayvancılığın canlandırılması yoluyla gelirlerinin arttırılmasıdır.

Yapılan Çalışmalar:2005 yılında başlayan 6 yıldır devam eden proje çerçevesinde çiftçilerle yapılan sözleşme çerçevesinde 25 aileye 1.050 canlı materyal dağıtılmıştır.

2008 yılında; projenin önemli hedeflerinden biri olan Kilis İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği de kurulmuştur.

2010 yılında GAP Kırsal Kalkınma Projeleri Destekleme Programı kapsamında Kilis İli Musabeyli Kaymakamlığının sunmuş olduğu Damızlık İşletmelerinin Kurulması ve Mevcutlarının Geliştirilmesi (Çınar Kilis Keçiciliği) Projesi’nin hayata geçirilmesi için protokol imzalanmış gerekli kaynak aktarılarak uygulamaya geçilmiştir ve 174.300 TL destek verilmiştir.2011-2012 yıllarında daha önce başlatılan ve devam etmekte olan projelerin izleme ve değerlendirme çalışmaları yapılmıştır.

Mevcut durumda ise Kilis keçisi yetiştiricilerinin üretmiş olduğu sütün toplanarak işlenmesi ve paketlenmesi ile ilgili 5 ton gün kapasiteli süt işleme tesisinin yapımı, S.S Çakallıpınarı Tarımsal Koop.Kilis Keçisi Süt İşleme Tesisi Projesi339.374 TL destek verilerek proje desteklenmiştir.

2013 yılında yapılan faaliyetler :

- Damızlık Kilis Keçisi Yetiştiriciliği Projesinin yaygınlaştırılması çalışmalarının sürdürülmesi,

- Yem Bitkileri Üretiminin Desteklenmesi,

  • Projenin önemli bir adımda elde edilen sütün mamul ve yarı mamul hale getirilerek markalaşmasının sağlanması kapsamında çalışmaların desteklenmesi,
  • Bu kapsamda, Kilis Modern Canlı Hayvan Pazarı Projesi ve Kilis "0348 813 10 69 Alo Veterinerim Projesi  İdaremize sunulmuş olup toplam 514.000,00 TL bütçe ile desteklenmiştir.

2014 yılında yapılan  faaliyetler: Konuya ilişkin İdaremize sunulmuş olan projeler değerlendirme aşamasındadır.

2015 yılında yapılacak faaliyetler : Özellikle Pazar ve markalaşma konusunda çalışmalara ağırlık verilecektir.