Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Sulama Yatırımları Etki Değerlendirme Projesi Başlangıç Çalıştay Duyurusu

Sulama Yatırımları Etki Değerlendirme Başlangıç Çalıştayı 27-28 Ekim tarihinde Şanlıurfa Nevali Otel Toplantı Salonu’nda saat 09.30'da başlayacak.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından uygulanacak olan Sulama Yatırımları Etki Değerlendirme Projesi kapsamında Sulama Yatırımları Etki Değerlendirme Başlangıç Çalıştayı 27-28 Ekim 2017 tarihlerinde Şanlıurfa Nevali Otel Toplantı Salonu’nda GTH Bakanlığı ve bağlı kurumlar, DSİ Genel Müdürlüğü ve bağlı kurumlar ile üniversiteler ve ilgili STK temsilcilerinden oluşan 100 kişilik katılımcı ile gerçekleştirilecek.GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyon içerisinde bölgede sulamaya açılmış alanlarda uygulamaya konacak.

Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan GAP’ın; Bölge’nin ekonomik ve sosyal kalkınmasındaki esas güçlü yanı tarımsal yönüdür. Türkiye’de yaklaşık 28 milyon hektar alan işlenmekte olup, bu alanın 3,2 milyon ha’ı (% 11,4) bölgede yer almaktadır. Ayrıca ülkenin su potansiyelinin yaklaşık 1/4’i, ekonomik olarak sulanabilir alanların ise % 20’si GAP Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölge’de 3.2 milyon ha işlenebilir ve 1.8 milyon ha sulanabilir arazinin varlığı ve proje dâhilinde ideal tarımsal planlanmanın yapılması; gerek sulanabilir gerekse kırsal alanda yaşayan insanların gelir seviyesinin artırılmasında çok önemli fırsatlar sunuyor.

Proje ile, her bir sulama projesi özelinde yönetim bilgi sistemini kurmak; ekolojik, ekonomik, sosyal ve teknik kısıtları dikkate alınarak tarım sisteminin (bitkisel ve hayvansal üretim ile girdi temini, ürün işleme, pazarlama vb.) işletme büyüklük gruplarına göre optimizasyonu yapmak ve sonuçlarını gerçekleştirebilecek teknik, ekonomik ve politik araçların geliştirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan çalıştayda; öngörülen önemli konular ve faaliyetler güncellenecek ayrıca projede öngörülmeyen günümüz koşullarında ele alınması gereken konular belirlenerek uygulama planının revizesi yapılacak.

 
Haber Tarihi : 26 Ekim 2017 - Okunma Sayısı : 1510