Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turu Start Aldı

03-06 Mayıs 2018 tarihlerinde Türkiye Bisiklet Federasyonu ve GAP İdaresi Başkanlığı işbirliği ile 4 etaplı olarak koşulacak Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turu (Tour Of Mesopotamia) Şanlıurfa’dan başlayıp, Mardin ve Diyarbakır illerinden geçerek yine Şanlıurfa’da tamamlanacaktır.

6 Ülkeden 160 sporcunun katıldığı "Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu" Mardin, Batman ve Diyarbakır illerinde 23-25 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenmiş olup bu yarış bölgede heyecan yaratmış ve yerel yöneticiler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Büyük ilgi gören bu organizasyonun ismi daha sonra "Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turu" olarak yeniden düzenlenip GAP İdaresi Başkanlığı’nın desteği ile Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) 2018 yılı takviminde yer alması sağlanmıştır.

Uluslararası Bisiklet Birliği 2018 yılı faaliyet programında yer alan ve 2.2 Elit Man kategorisinde koşulacak yarışa Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Malezya, İran, Bahreyn ve Gürcistan ülkelerinden 12 elit bisiklet takımı katılacaktır.

  • 02 Mayıs Çarşamba, 11:00 Nevali Otel-Açılış ve Basın Toplantısı
  • 03 Mayıs Perşembe günü 1. Etap Şanlıurfa-Kızıltepe-Mardin,
  • 04 Mayıs Cuma günü 2. Etap Mardin-Nusaybin-Mardin,
  • 05 Mayıs Cumartesi günü 3. Etap Mardin-Bismil-Diyarbakır ve
  • 06 Mayıs Pazar günü 4. Etap Diyarbakır-Siverek-Şanlıurfa

etaplarıyla sporcular toplam 629 km pedal çevirecektir. Türkiye, yarışmanın renkli takımlarından Mardin Büyükşehir Belediyespor Bisiklet Takımı ile birlikte Continental Torku Şeker Spor , Brisaspor ve Salcano Sakarya bisiklet takımları ile yarışmada yer alacaktır. Olimpiyat puanı veren prestijli yarışın gelenekselleşmesi adına, Türkiye Bisiklet Federasyonu ile GAP İdaresi Başkanlığı yakın işbirliğinde çalışmalarını sürdürecektir.

Mevsimsel olarak sporcuların maksimum performans sergileyecekleri yarışmada “Mezopotamya’nın Destansı Toprakları” Olimpiyatlara gidebilmek için sporcuların üstünlük mücadelesine ev sahipliği yapacaktır. Tanıtım ve Turizm hareketliliği sağlayan bu tür prestijli yarışmalar bölge ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

Başta TRT Spor kanalı olmak üzere ulusal kanalların yapacağı canlı bağlantılar ile yarışmanın akışı izleyicilere aktarılacaktır. Şanlıurfa Valiliği, Mardin Valiliği ve Diyarbakır Valilikleri ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri tarafından da desteklenen yarışmalar 4 gün sürecektir.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 3 Mayıs 2018 - Okunma Sayısı : 453