Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
Uluslararası V. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na Katılım Sağlandı

GAP İdaresi uzmanları, Uluslararası V. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nda sunumlar gerçekleştirdi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik desteği ile uygulanmakta olan “GAP Organik Tarım Küme Projesi” kapsamında 26-28 Ekim tarihleri arasında Konya’da KOP İdaresi, UNİKOP ve KTO Karatay Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası V. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na katılım sağlandı.

Sempozyuma GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projesi Uygulamaları, GAP Bölgesi’nde Enerji Tasarrufu Yoluyla Düşük Karbonlu Endüstriyel Üretim Potansiyelinin Belirlenmesi, GAP Tarımsal Eğitim Ve Yayım Projesi (TEYAP) olmak üzere toplam dört bildiri ile katılım sağlandı ve ilgili oturumlarda sunumlar gerçekleştirildi.

KOP Bölgesindeki üniversiteler arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda akademik ve idari iş birlikleri yapmak, kamu-üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak amacıyla; 01 Ocak 2013 tarihinde Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteği ve koordinasyonu ile bölgede yer alan 7 üniversitenin ortaklığıyla “KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP)” çatısı altında faaliyetlerine başlamıştır. 2016 yılı itibariyle Bakanlar Kurulu kararlarıyla KOP İdaresinin görev alanına Nevşehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale illerinin eklenmesiyle UNİKOPun sınırları da genişlemiş ve üye sayısı 11 üniversiteye ulaşmıştır.

Birlik kurulduğundan bu yana, öncelikle KOP bölgesine özgü çalışmalardan hareketle ülke kalkınması için çeşitli projeler ve çalışmalar gerçekleştirmiş olup dönem başkanlığı yapan üniversitelerin yapmış oldukları faaliyetlerle de bu çalışmalara yenilerini eklenmeye devam etmektedir. Bu çalışmalardan birisi de düzenli olarak dönem başkanı üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen sempozyumlardır. Bu yıl KTO Karatay Üniversitesi ev sahipliğinde uluslararası olarak düzenlenen, V. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumunun temel amacı, başta KOP Bölgesi olmak üzere ülkemizin zenginliklerini ve sorunlarını sektörel bazda derinlemesine araştırma, inceleme ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri üretmeye yöneliktir. Bu yıl da ele alınacak temaların; “Yenilenebilir Enerji, Tarım-Kırsal Kalkınma ve Sosyal ve Beşeri Kalkınma” alanlarına ilişkin çalışmalar ile yeni fikirler ortaya çıkması amaçlanmıştır.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 31 Ekim 2017 - Okunma Sayısı : 1693