Anasayfa - Site Haritası - E-Mail - İletişim - English
Mustafa Kemal ATATÜRK
KURUMSAL
ZAGREB’DE TÜRKİYE RÜZGARI ESTİ

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” ana temasıyla düzenlenen, Türkiye Haftası etkinliklerinin ikincisi Hırvatistan’da gerçekleştirildi. Zagreb’in tarihi ve önemli mekânlarında 15-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliklerde Türkiye’nin farklı renkleri, lezzetleri ve sesleri Zagrebli sanatseverlerle paylaşıldı.

Göbeklitepe dünya turunda

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkiye Haftası"nın açılışı Göbeklitepe ile yapıldı. Zagreb’deki Arkeoloji Müzesinde açılışı yapılan, Göbeklitepe sergisi yoğun ilgi gördü.

Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Göbeklitepe'nin keşfinin sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemli olduğunu belirtti.

Arkeoloji Müzesi Müdürü Sanjin Mihelic de 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edildiğini hatırlatarak, Göbeklitepe’nin dünya çapında tanıtımı açısından serginin önemine değindi. Bölgenin tarihi geçmişinden kazı çalışmalarına, kazılarda bulunan anıtların teknik özellikleriyle anlatılan sergi sonrasında bölge hakkında sunum gerçekleştirildi. Zagreb Arkeoloji Müzesinde gerçekleştirilen etkinlikte GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından Göbeklitepe ve bölgenin tarihçesi hakkında bilgiler verildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Fotoğraflarla Tanıtılıyor

Programlar kapsamında GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından hazırlanan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin insan ve hayat manzaralarını, zenginliklerini ve gelişimini fotoğraflarla ifade ettiği “Dünden Bugüne Fotoğraflarla GAP” sergisi Zagreb Yunus Emre Enstitüsünde Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan tarafından açıldı.

Açılışta GAP İdaresi Başkanlığınca hazırlanan GAP Bölgesi zenginliklerinin aktarıldığı kısa bir film gösterimi yapıldı. Ardından başta Büyükelçi ve Büyükelçilik yetkilileri olmak üzere ziyaretçilere, Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisiyle hazırlanan mekânların 3D çizimleri ve fotoğrafların eski halini barındıran gizli markerlar tablet aracığıyla izletilerek büyük ilgi gördü.

Bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinin yansıtıldığı sergi, Mayıs sonuna kadar gezilebilecek ayrıca 2019 sonuna kadar Hırvatistan’ın pek çok şehrinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.


Fotoğraflar
Haber Tarihi : 21 Mayıs 2019 - Okunma Sayısı : 1380